סטוריטלינג! סיפורים שעושים הבדל

סיפורים הם חלק חשוב בחיינו והם כלי תקשורת רב עוצמה; הם מסייעים לנו לבנות קהילות ולפתח ידע משותף משפע של חוויות, תחושות, נתונים, עובדות ורעיונות. היכולת לספר סיפור משפיע ומעורר השראה היא חלק מארגז הכלים של מנהיגות מחוללת שינוי. 

סטוריטלינג!

סיפורים הם חלק חשוב בחיינו והם כלי תקשורת רב עוצמה; הם מסייעים לנו לבנות קהילות ולפתח ידע משותף משפע של חוויות, תחושות, נתונים, עובדות ורעיונות. היכולת לספר סיפור משפיע ומעורר השראה היא חלק מארגז הכלים של מנהיגות מחוללת שינוי. 

לכולנו יש סיפורים חשובים לספר, אך לא תמיד יש לנו הידע או הכלים לעשות זאת. סיפורים הם כלי חיוני ואפקטיבי בתהליכים של שינוי אישי, קהילתי, חברתי, תרבותי ופוליטי. רוצים לדעת יותר? מוזמנים ליצור קשר ולקבל מידע על הרצאות, סדנאות וקורסים:

  • סיפורים לשינוי חברתי :"על קצה המזלג" מפגש של 2-3 שעות

  • סטוריטלינג לעסקים קטנים 

  • סטוריטלינג עסקי לחברות: חדשנות, משאבי אנוש, סיפורים וביג-דאטה
  • התנסות בכלים של סיפורים לשינוי  חברתי: מפגש של 4-8 שעות
  • קורס מקצועי למנחות ומנחי קבוצות

  • סיפורים של השפעה: ליווי פרטני ביצירת סיפורים אפקטיביים

כדי להכיר ולשמוע יותר, צרו קשר:

נייד: 052-5601859

דואל: consult4good@gmail.com

עוד על כוחם של סיפורים

כולנו אוהבות ואוהבים סיפורים.  יש להם חלק חשוב בחיינו. בילדותנו, אהבנו להקשיב להם, להמציא סיפורים משלנו, לשבת לצד סבתא כשסיפרה סיפורים מהארץ ממנה באה. יש לנו צורך לחלוק סיפורים: סיפורים שמחים וסיפורים של כאב ושל סוד וסיפורים של אומץ ושל פחד.

האהבה לסיפורים והיכולת לספר אותם היא חלק מה-DNA האנושי שלנו; הם משקפים את הפחדים והשאיפות שלנו, את מסעות חיינו, את החיפושים שלנו, את האהבות והיחסים המורכבים בחיינו.

כל זה טוב ויפה. אבל מה לסיפורים ולשינוי חברתי? ובכן, לסיפורים יש יכולת רבת-עוצמה להפיג את השקט, לפורר שתיקה והשתקה, לשחרר סודות, להסיט וילונות של התעלמות. סיפור טוב נוגע ללב השומע ונשאר עמו, מעורר בו מחשבות. לכן, סיפורים יכולים להיות כלי רב-עוצמה בתהליכים של העצמה אישית וקולקטיבית, כמו גם במאמצים המתמשכים שלנו לשנות את פני השיח הציבורי, לפעול עליו, להרחיב אותו וליצור בו מקום לקולות שלא נשמעים.

דפים אלה הם הזמנה לצאת למסע בין שבילי המילים, לנהל דיאלוג משלכם/ן עם הסיפורים והמחשבות על האופן בו הם פועלים עלינו כמספרים/ות וכמאזינות/ים.

ממה נובע כוחם של סיפורים?

מהיכולת שלהם לטלטל, לרתק, לרגש, להרגיז, לעורר השראה. סיפורים טובים מבוססים על החומרים מהם אנו עשויים: אהבה ותשוקה, קונפליקט ופיוס, הרפתקאות ואתגרים, אכזריות ונדיבות. סיפורים טובים חוגגים התגברות על קשיים ומכשולים גדולים ואת ניצחון הרוח על החומר. סיפורים טובים מזכירים לנו שיש בנו כוח, יוזמה ותבונה, אמונה ונחישות, חמלה ותקווה.  סיפורים עוזרים לנו לחגוג את הגדולה שבנפש האדם ויכולתה של הנפש לגבור על אתגרים ומכשולים.

הרי אין אדם שאין לו סיפור חיים מרתק, מרגש ומעניין לספר. אך לא תמיד יש לנו הכלים לספר את סיפורינו או שיש חשש שהסיפור שלנו לא יעניין אף אחד.

אך מניסיוני כמנחת סדנאות אני יודעת שעם קצת שאלות מנחות או באמצעות עבודה קבוצתית, עולים הסיפורים, צפים ונוכחים בחדר. כי סיפורים עוזרים לנו לזכור ולהחלים, לבנות זהות וגם למצוא את המחבר ואת המשותף. בעזרת סיפורים אפשר לחשוף פצעים שטרם נרפאו ולשרטט עתיד טוב יותר: אישי, קהילתי, ארגוני, חברתי ופוליטי.

להפיג את השקט, לספר את הסיפור במילים שלנו

והנה סיפור עם נפלא מקניה, על כוחם המרפא של הסיפורים.

פעם אחת, בארץ רחוקה רחוקה, אשת הסולטאן הייתה גוועת ומצטמקת מיום ליום, בעוד אשתו של האיכר העני, עולה כפורחת. הסולטאן בא לבקר את האיכר וחוקר אותו באשר לסוד אושרה ופריחתה של אשתו. "אני מזין אותה בבשר הלשון", השיב לו האיכר. הסולטאן שילח מיד את צידיו וציווה עליהם להביא לו לשונות של בשר ציד, ועל הטבחית, להתקין את הלשונות למעדנים, תאווה לחיך. הוא הגיש לאשתו את הלשונות שבושלו בקפידה רבה, אך היא המשיכה לנבול כפרח.

בצר לו, פנה הסולטאן אל האיכר העני, והלה הזמין את אשת הסולטאן לשהות בביתו. וראו זה פלא, מרגע שעברה אשת הסולטאן להתגורר בבית הכפרי העני החלה להבריא, לעלות כפורחת והצבע חזר ללחייה. הסולטאן לא הבין כי בשר הלשון עליו דיבר הכפרי איננו בשר ציד למאכל, כי אם מילים. הכפרי הזין את האישה במילים, עטף אותה בנפלאות השפה, הבריח את תוגתה בכך שמיגר את השקט.

אגדה זו היא אחת הדוגמאות הפיוטיות והקולעות ביותר לתפקידם של סיפורים בחיינו. לספר סיפורים פירושו להעניק אהבה ותשומת לב. ליצור חיים מלאי משמעות באמצעות דמיון, מילים ודאגה למה שיקר ללבנו: משפחה, קהילה וערכים. אך לסיפור העם הזה יש היבט נוסף, מעמדי. המסר העולה ממנו הוא ברור: גם כאשר יש חלוקה לא צודקת ולא שוויונית של העושר החומרי, הרי שדימיון, סיפורים ואכפתיות הם משאבים טבעיים העומדים לרשות כל אחד ואחת מאתנו. לכל אחת ואחד מאיתנו יש הזכות והיכולת לחזק ולהעצים את הטוב ולסדוק את חומות השקט.

לסדוק את קירות ההשתקה

השתקה היא כלי דיכוי רב עוצמה, במישור האישי והציבורי כאחד. זה יכול להיות הבעל האלים המאיים ש"אם תספרי, אהרוג אותך". וזה יכול להיות הדבקת התואר "בוגד" למי שמעז/ה להרים קול בנושא זכויות אדם, הכיבוש, אי שוויון ודיכוי. ההשתקה פועלת לבודד אותנו ממעגלים של תמיכה ולגיטימציה. סיפורים עושים בדיוק את ההיפך; הם פותחים סביבנו מעגלים של גורל משותף, של אכפתיות וסולידריות.

לפני 30 שנה, ביום הראשון לעבודתי בשתי"ל, ראיתי כרזה על הקיר, ובה פתגם אפריקני: "עד שלאריות ולביאות יהיו היסטוריונים/ות משלהם, סיפורי הציד יאדירו תמיד את הצייד". הפתגם הזה נצרב בזכרוני. הוא בעיניי ביטוי מדויק ותמציתי ליחסי כוח בחברה ולחשיבות של מתן קול לכל אלה שסיפורם/ן לא סופר ולא נשמע, או שמישהו אחר עד היום סיפר את הסיפור שלהם, מנקודת המבט שלו ולא שלהם.

כאשר מישהו אחר מספר את הסיפור שלנו, הוא נוטל מאיתנו את העוצמה ואת הזכות לספר את סיפורנו מנקודת מבטנו. כשאנחנו מספרים את הסיפור שלנו, ההיסטוריה שלנו, אנחנו מעצימים את עצמנו ומביאים אל המרחב האישי, המשפחתי, הקהילתי והציבורי את המציאות כפי שאנו רואים אותה. כשמישהו אחר מספר את הסיפור שלנו הוא שולט בביוגרפיה שלנו, בהיסטוריה שלנו ובדימוי שלנו. כשאנחנו מספרים את הסיפור שלנו, במילים שלנו, אנחנו משפיעים הן על עצמנו והן על הקורא והשומע.

סיפורים כמנוע לשינוי אישי וקולקטיבי

השימוש בסיפורים משרת היטב תהליכים של התעצמות אישית וקולקטיבית. הם מעניקים לנו ההזדמנות לספר את הסיפור שלנו במילים שלנו. סיפורי חיינו מלמדים אותנו אלו חיים עשירים חיינו ומה השגנו. סיפורים עוזרים לנו לעשות שכל, לזהות תכונות ויכולות שהן מקור לגאווה ולגלות מה מה מסב לנו אושר. המפגש עם הסיפורים שלנו מוביל להבנה  שיש לנו אפשרות לכתוב לסיפור שלנו סוף חדש, אחר. ההכרה הזו, שאנו יכולים לשנות את הסיפור – זה שמספרים לנו עלינו וגם זה שאנו מספרים לעצמנו – היא שלב חשוב בשימוש בסיפורים ככלי מעצים. היצירה של סוף אחר לסיפור היא לב לבה של העשייה לשינוי אישי וחברתי.

תהליכי שינוי חברתי הם חומר גלם נפלא לסיפורים. יש בהם כל המרכיבים של סיפור נפלא ומרתק: עוול, בעיה או קושי שמעוררים לפעולה (אירוע מניע עלילה). הגיבורים והגיבורות הם אנשים יוצאי דופן שמוצאים עצמם בנסיבות מאתגרות ובחיפוש אחר מענה נכון לבעיה. בדרך יש אינסוף מכשולים ואתגרים, התנגדויות ומשברים. לפעמים תשים הכוחות והייאוש זוחל אל הלב, ואז מתגלים כוחות מחודשים והמסע לשינוי נמשך. וחשוב מאוד לעצור מדי פעם במסע ולחגוג נצחונות קטנים וגדולים. חשוב לקחת זמן כדי להוקיר את הדרך ואת מי שהלכו בה עמנו. חשוב מאוד ליצור ולנצור סיפורי הצלחה. 

אז מה אפשר לעשות? כמה רעיונות על קצה המזלג…

פיתוח מסורת של סיפורים של ולמען שינוי חברתי היא למעשה אקט של יצירת ההיסטוריונים/ות המספרים את הסיפור מנקודת מבטם של האריה ולהביאה, ולא זו הצייד, כלומר, מנקודת מבטם/ן של אלה אשר נאבקים/ות על מנת לשנות את מערך יחסי הכוח בחברה, נגד דיכוי ובעד שוויון, נגד עושק ובעד צדק חלוקתי, נגד שיח של שנאה ורדיפה ובעד שיח של סובלנות, רב-גוניות וכבוד. ברמה המעשית ביותר, ניתן לעשות בסיפורים אלה שימוש מגוון: משדרוג חומרי גיוס הכספים, יצירת קמפיינים של שיווק חברתי ובניית מיתולוגיה ארגונית ותנועתית.

בתחום פיתוח המשאבים השימוש בסיפורים יכול להדגים בצורה קולעת ומעוררת השראה את חשיבות עבודת הארגון והישגיו. אפשר לעשות זאת באמצעות סיפור אישי, או באמצעות סיפור כמו בדיוני, למשל, על איך היה נראית החברה שלנו אם הארגון או העשייה לא היו מתקיימים. השימוש במיתולוגיה ארגונית בחומרי גיוס כספים יכול להמשיג את התפתחות הארגון והישגיו בפרספקטיבה היסטורית. שימוש בסיפורים אישיים במפגש עם תורמים או בהצגה בפני קהלי יעד מסייע בבניית אמון וקרבה ואף התגברות על התנגדויות.

בתחום השיווק החברתי, יצירת סיפור הארגוני תומכת בתהליכי מיתוג ומיצוב של הארגון והגדרת המסרים שלו לתקשורת ולקהלי יעד אליהם הוא מבקש להגיע. שימוש בסיפורים בקמפיינים של מדיה חברתית ובעבודה עם התקשורת מסייע הן בהעברת המסר הארגוני והן בהעצמת האפקט הרגשי של המסר.

סיפורים הם כלי מצוין לפיתוח של המיתולוגיה הארגונית, הסיפור המכונן הארגוני והתשתית הסיפורית התומכת במאמצי גיוס הכספים והשיווק של הארגון. מיתולוגיה ארגונית מחברת דורות חדשים של פעילים, חברי צוות וועד מנהל, עם ערכי היסוד של הארגון, ההיסטוריה שלו והישגיו לאורך השנים וכך מחברת בין דורות שונים בארגון. מיתולוגיה הארגונית מעניקה לנו פרספקטיבה על הדרך הארוכה שעשינו, מכשולים עליהם גברנו, דילמות וקונפליקטים עמם התמודדנו. היא סיפור החיים הארגוני שלנו, בו שזורים גם סיפוריהם של הא/נשים בזכותם הגענו עד הלום

ממה נובע כוחם של סיפורים? מהיכולת שלהם לטלטל, לרתק, לרגש, להרגיז, לעורר השראה. לסיפורים טובים יש כוח עלינו כי הם עשויים מהחומרים מהם עשויים חיינו כבני אנוש: אהבה, תשוקה, קונפליקט, הרפתקאות, אכזריות, התגברות על קשיים ומכשולים גדולים, ניצחון הרוח על החומר והכוח, יוזמה ותבונה, אמונה, כל אלה הם החומרים מהם עשויים סיפורים טובים. הם עוזרים לנו לחגוג את הגדולה שבנפש האדם ויכולתה של הנפש לגבור על אתגרים ומכשולים.

2 תגובות בנושא “סטוריטלינג! סיפורים שעושים הבדל”

    1. שושי יקירה, זה היה כמובן ביטוי סמלי. אם את רוצה לפרסם כאן סיפור, שלחי אליי ואעלה אותו כרשומה אורחת. התארחו כאן בעבר סיפורים נפלאים.

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: